• چند سطردرمورد زندگی صوفی عشقری

 

کوچه های افسانه ساز کابل که ليل و نهار زيادی را پشت سر گذرانده  با راه رو های تنگ ، با

خانه های بلند و ديوار های کمتر انداخته اش در سال 1271 خورشيدی  در خانهً تاجر پيشهً بنام شيرمحمد معروف به ( داده شير )  کودکی به دنيا آمد که نامش را غلام نبی گذاشتند و بعد ها به صوفی عشقری مشهور شد.

غلام نبی هنوز نخسنين سالهای کودکی را سپری نکرد که پدرش را از دست داد و بعد از مدت کمی برادرش دار فانی را وداع کرد و بعد از مدت اندک چنگالش از دامن مادر هم رها شد و به ياری دوستان نزديک در جاده زندگی قدم می نهاد.

باری غلام نبی که با عياران پرداخته و با آزاد منشی آميخته بود ، عاشق و دلباخته تصوف ميگردد و همه نقد زندگيش را بر سراين نسيه می نهد و بر همه داشته هايش پشت پا می زند. مدتی را در سرگردانی می گذراند و شب ها را در نور کمرنگ و بی رمق چراغ های تيلی به صبح می آورد و برای آموختن خط ، نوشتن و خواندن پنج سال تمام جهد می کند و در سال 1293 خورشيدی  غلام نبی نخستين شعرش را به تخلص عشقری سرود و اين شعر که سخت روان و موزون بود ، ارداهً او را در اين راه خطير استوار تر ساخت و بسياری از اشعارش در جرايد و روزنامه های آنزمان به چاپ رسيد و 70 سال تمام به شاعری پرداخت.

در سال 1335 شغل صحافی را برگزيد و با کتاب سروکار پيدا نمود وبعدا بزم های شاعرانه برپا می نمودند که هر روز دوستداران تازه ای برجمع علاقمندان خويش می افزود و بالاخره در 9 سرطان 1358 خورشيدی  صوفی غلام نبی عشقری به عمر هشتاد و هفت سالگی دار فانی را وداع کرد و در شهدای صالحين بخاک سپرده شد.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

/ 5 نظر / 41 بازدید
fahim

اهل زمانه ديدم تا جامه نو نباشد // کس يار کس نگردد تا مرغ پلو نباشد // امروز که قدر هرکس با فسق و با فجور است // عزت نميدهندش تا ... نباشد// (مرحوم صوفی غلام نبی عشقري رح)

جمال

دوست عزیز و محترم پناه! تازه با وبلاگ تان آشنا شدم.تلاش تان درقسمت فراهم ساختن این سایت زیبا واقعا قابل ستایش است. کمبود اشعار مرحوم عشقری در وبلاگ ها و وبسایت ها واقعا محسوس بود. موفق باشید، خداوند پاک شما را اجر نیک عطا فرمایند.

Tabassum

روحش شاد و يادش گرامی باد . عاشقانه زيست عاشقانه شعر سراييد و عاشقانه وفات کرد. اما رفت و مارا ز حسرت خود سوخت.

عتیق صمدی

صفی عشقری یک از شاعرهای مستعد و با هوش بوده که اشعار بی نهایت عالی دارد که کلیات عشقری به این چند شعر مکمل نیست اگر از کلیات عشقری یاد میشود باید ست که تمامی اشعار صوفی عشقر درج و خدمت گردد ....امید است نظر بنده سوی تعبیر نشود

پیمان

من از شعرهای صوفی عشقری خوشم می آید ومدت زیاد است که اکتابهای شان را مطالیعه مینمایم تشکر ( پیمان )